Bolesti kĺbov u dojčiacich žien môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré sú často spojené s fyzickými a hormonálnymi zmenami, ktoré telo prechádza po pôrode a počas dojčenia.

Možné príčiny bolesti kĺbov pri dojčení:

 1. Hormonálne zmeny: Počas tehotenstva a dojčenia dochádza k výrazným hormonálnym výkyvom, ktoré môžu ovplyvniť kĺby a spôsobovať bolesť.
 2. Nedostatok živín: Dojčenie môže vyžadovať veľa z tela matky, a ak nemá dostatok dôležitých živín, ako sú vápnik, vitamín D a omega-3 mastné kyseliny, môže to viesť k bolesti kĺbov.
 3. Zlá držanie tela: Neustále dojčenie v nesprávnej polohe môže spôsobiť napätie v kĺboch a svaloch, čo vedie k bolesti.
 4. Fyzická námaha: Starostlivosť o novorodenca je fyzicky náročná a môže spôsobiť preťaženie kĺbov, najmä ak matka zdvíha dieťa často a nesprávne.

Akčné kroky:

 1. Vyvážená strava: Uistite sa, že vaša strava je bohatá na vápnik, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a ďalšie dôležité živiny, ktoré podporujú zdravie kĺbov. Konzumujte potraviny ako ryby, orechy, listová zelenina a mliečne výrobky.
 2. Hydratácia: Pite dostatok vody, aby ste udržali svoje telo hydratované a podporili zdravie kĺbov.
 3. Správna poloha pri dojčení: Skúste rôzne polohy pri dojčení, aby ste našli tú, ktorá je pre vás najpohodlnejšia a najmenej namáhavá pre vaše kĺby. Používajte dojčiaci vankúš na podporu.
 4. Mierne cvičenie: Jemné strečingové a posilňovacie cvičenia môžu pomôcť zlepšiť silu a flexibilitu kĺbov. Konzultujte s fyzioterapeutom, aby ste získali cvičenia, ktoré sú bezpečné počas dojčenia.
 5. Doplnky stravy: Zvážte užívanie doplnkov stravy, ktoré podporujú zdravie kĺbov, ako sú rybí olej, vápnik a vitamín D, po konzultácii so svojím lekárom.

Ak bolesť kĺbov pretrváva alebo sa zhoršuje, je dôležité konzultovať to s lekárom, aby ste vylúčili iné možné príčiny a získali odbornú pomoc.

Ako môžu pomôcť zelené potraviny pri bolesti kĺbov (nielen pri dojčení)

Zelený jačmeň:

 1. Vápnik: Zelený jačmeň je bohatý na vápnik, ktorý je kľúčový pre zdravé kosti a kĺby.
 2. Vitamín D: Aj keď zelený jačmeň sám o sebe neobsahuje veľa vitamínu D, jeho konzumácia spolu s potravinami bohatými na tento vitamín môže zlepšiť vstrebávanie vápnika.
 3. Omega-3 mastné kyseliny: Zelený jačmeň obsahuje niektoré omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a môžu zmierňovať bolesti kĺbov.

Chlorella:

 1. Vápnik: Chlorella obsahuje vápnik, ktorý podporuje zdravie kostí a kĺbov.
 2. Omega-3 mastné kyseliny: Chlorella je tiež bohatá na omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú zmierňovať zápaly a bolesti v kĺboch.
 3. Bielkoviny a aminokyseliny: Chlorella obsahuje kompletný profil aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre regeneráciu tkanív a udržanie zdravých svalov a kĺbov.

Konzumácia zeleného jačmeňa a chlorelly môže byť preto prospešná pre dojčiace ženy trpiace bolesťami kĺbov, pretože tieto superpotraviny poskytujú dôležité živiny podporujúce zdravie kĺbov a celkovú pohodu. Pre viac informácií a objednanie nám neváhajte napísať na zuzana@rejoy.sk

Radi vám všetko vysvetlíme.