Keď sa z ničoho nič stanete vegánom najväčšou výzvou pre vás bude otázka: „Čo budem jesť?!“ My sme ešte predtým, ako sme sa stali vegánmi chodili dosť často do vegánskych bistier a reštaurácií, lebo nám tam vždy chutilo a otváralo nám to nové dimenzie varenia. Našťastie nemusíte stresovať. Dnes už existuje mnoho kuchárskych kníh, blogov a youtuberov, ktorí vás naučia variť vegánsky ako sa hovorí „from scratch“ (od piky). V tomto článku, sa pozrieme na niektoré, ktoré pomohli nám a ktoré poskytujú aj základné fakty o vegánstve.

Čo je vegánstvo?

Vegánstvo je spôsob života, v ktorom sa nekonzumujú živočíšne produkty. Niektorí vegáni sa živočíšnym produktom vyhýbajú aj pri obliekaní sa a doplnkoch, či iných veciach. Ľudia sa rozhodnú byť vegáni s viacerých dôvodov, ako sú etické dôvody, enviromentálne alebo zdravotné dôvody. Viac o tejto téme sa dočítate v tomto článku. Vegánstvo je založené na konzumácii rastlinnej potravy, ako je ovocie, zelenina, obilniny a strukoviny, oriešky a semienka. Vegánstvo vylučuje jedenie mäsa, mliečnych produktov a vajec.

Knihy pre vegánov začiatočníkov

V začiatkoch sme sa samozrejme pustili hneď do vyhľadávania receptov na internete. Najjednoduchšie nám však bolo naučiť sa „povegánčiť“ slovenské jedlá a tu nám pomohla kniha, ktorou začneme zoznam kníh, ktoré by sme odporučili pre vás, ktorí s vegánstvom začínate:

Slovegán – Nikoleta Kováčová

Slovegán je slovenská vegánska kuchárka od autorky Nikolety Kováčovej. Nájdete v nej 78 tradičných slovenských receptov vo vegánskej podobe. Nájdete tam klasické slovenské recepty ako halušky, pirohy, guláš, sviečková alebo segedín…

Kúpiť Slovegan kuchárku si môžete tu:

Lahodne s Ellou – Ella Woodwardová

Ďalšia kniha, ktorá má miesto v našej knižnici je inšpiratívny príbeh Elly, ktorej bola diagnostikovaná zriedkavá choroba. Radikálnou zmenou stravy sa jej podarilo vyliečiť z choroby, ktorú lekári označili za nevyliečiteľnú. Ella prináša dobré a zaujímavé recepty, v ktorých používa netradičné a dávno zabudnuté suroviny.

Lahodne s Ellou od Elly Woodwardovej si môžete zakúpiť tu

Fuck(t) drsná veganská kuchařka – Thug Kitchen

Gwyneth Paltrow je z ich receptov nadšená. Pod názvom Thug Kitchen sa skrýva záhadná LA dvojica, ktorá sa jedného dňa rozhodla, že nebudú vegáni sami, ale že presvedčia o tom aj svoje okolie. Iný slovník, na aký ste v kuchárskej knihe zvyknutí vás pobaví a ešte sa aj dobre a zdravo najete.

Viac o tejto knihe tu:

Slovegán 2 – Nikoleta Kováčová

Po jednotke sme sa nesmierne tešili na dvojku, lebo nás tam čakali jedlá ako horalky, žemlovka, makové rezance, kyselo, demikát, ryžový nákyp, slovenské rizoto,… no proste klasika, ktorá sa oplatí povegánčiť. V tejto knihe je aj úžasný náklad sladkých receptov, tak ak máte radi zákusky a pečenie, siahnite po nej.

Slovegán 2

Moja cesta k ultra – Rich Roll

V októbri 2006, deň pred svojimi štyridsiatymi narodeninami si Rich Roll, priemerný právnik žijúci svoj priemerný život uvedomil, aká budúcnosť ho s najväčšou pravdepodobnosťou čaká. S viac ako 20 kg nadváhy nebol schopný vyjsť schody vo vlastnom dome bez zastavenia. Bolo mu jasné, že sedavý spôsob života a alkohol ho úplne zničil. Začal inak jesť, prešiel postupnými krokmi na výhradne rastlinnú stravu a zbavil sa prebytočného tuku. Súčasne začal pravidelne športovať. Pozoruhodný príbeh inšpiratívneho a pritom predtým úplne bežného priemerného dnešného človeka. Zmeňte svoj život aj vy, vďaka tomuto skutočnému príbehu.

Jak na veganství – Pavel Houdek

Ak sa potrebujete o vegánskej strave dozvedieť viac teórie, siahnite po tejto knižke. Viac sa o nej dozviete tu.

knihu si kúpite tu

Ako nezomrieť – Michael Greger

Keď sa zariadite podľa rád doktora Gregera, naučíte sa, ktoré potraviny konzumovať a aké zmeny v oblasti životného štýlu urobiť, aby ste dokázali nielen predchádzať pätnástim hlavným príčinám úmrtí (prvá časť knihy), ale s týmito chorobami aj efektívne bojovať. Ku knihe sme si kúpili aj kuchársku knihu Ako nezomrieť – kuchařka

Odvtedy, čo sme s vegánstvom začali sa naša knižnica zaplnila mnohými ďalšími knihami. Na začiatok vám však budú stačiť tieto. Ktoré sú vaše obľúbené knihy receptov alebo bloggeri? Napíšte nám v komentároch.

Sledujte nás aj na Instagrame, Facebooku, Youtube. Zdieľame náš život homeschoolujúcej, plant based rodiny z chorvátskeho ostrova Korčula.