Na jeseň nás čakajú kačacie a husacie hody. No nás, čo jeme rastlinne nečakajú. Ale emócie a spomienky sú mega silné a práve preto, vznikol tento recept na nekačaciu pečeňovú paštétu.

Nejedná sa o nič zložité. Práve naopak. Recept je veľmi jednoduchý a zvládnu ho ako muži tak aj ľavoruké kuchárky.

Nekačacia pečeňová paštéta z orechov?

Pri slove paštéta sa mi vykreslia pred očami všetky tie hrôzostrašnosti, ktoré som si takmer celý svoj život natierala na chleba. Ale boli dobré, že?! A viete prečo? Nie preto, z čoho boli vyrobené, ale preto, čím boli dokorenené.

Dnes už nie je problém zohnať vegánsku nátierku, ktorá je chutná a nebojíte sa ju vytiahnuť ani pred zarytými mäsožravcami. Bolo teda jasné, že časom svoju ponuku zloženú z hummusu, obohatím o vegan pašteku. Žreb padol na niečo na spôsob kačacej pečeňovky.

oriešky opečieme nasucho na panvici

Čo budete potrebovať na nekačaciu paštétu

Na túto dobrotu budete potrebovať niečo okolo 15 min času, šampiňóny, vlašské orechy a mixér. To je základ, ku ktorému pridáme cibuľu a cesnak. Oriešky opečieme na suchej panvici, čím pustia svoju chuť, potom podusíme šampiňóny na cibuľke a cesnaku. Rozmixovaním týchto dobrôt vám vznikne famózna nátierka, pri ktorej sa budete zalizovať.

Opečieme cibuľku

S čím ponúkať nekačaciu paštétu

K paštéte sa fantasticky hodí biela opečená bageta alebo iné pečivo, napr. kváskový chlebík. Na jednoduchý chlebík z kvásku nájdete recept v našej knižke BBQ vegan recepty.

Ak sa pečivu snažíte vyhýbať, natrite si ju na semienkové krekry.

Recept je veľmi jednoduchý a obľúbený darček pre návštevy, keďže paštétu máte rýchlo hotovú, viete ju dať do skleneného pohára s viečkom a k fľaši červeného vína máte milý darček.

opečieme šampiňóny

Recept na nekačaciu paštétu

Príprava: 10 min

Varenie: 20 min

Celkom: 30 min

Počet porcií: 1 hrnček, cca 8 porcií

Budete potrebovať:

 • 1 hrnček vlašských orechov
 • 1 červená cibuľa
 • 4 strúčiky cesnaku
 • 170 g šampiňónov
 • 1/2 hrnčeka petržlenovej vňate (alebo 1 PL sušenej)
 • 1/2 PL sušeného rozmarínu (alebo čerstvého 1 PL)
 • 1 čl soli
 • 1/2 čl čierneho korenia
 • 1 PL olivového oleja
dáme šampiňóny na cibuľke a orechy do mixéra

Ako na to:

 1. Vlašské orechy si opečte na rozohriatej suchej panvici. Pozor, aby nezhoreli. Sem tam ich treba poprehadzovať. Keď začnú na krajoch hnednúť, treba ich dať preč. Presypte ich do mixéra
 2. Panvicu vráťte na sporák a dajte na ňu olej. Keď bude olej horúci, dajte naň cibuľu a cesnak. Pečte, kým nebude cibuľa priesvitná, tak 3 min. Pridajte všetky ostatné ingrediencie, šampiňóny, petržlenovú vňať, rozmarín, soľ a korenie. Dobre premiešajte. Zakryte pokrievkou a varte, kým šampiňóny nezredukujú množstvo na polovicu a nepustia šťavu. Ak by sa vám začali lepiť na panvicu, podlejte trošičkou vody. Varte 6-8 minút.
 3. Celú zmes pridajte k vlašským orechom, ktoré čakajú v mixéri a začnite mixovať. Priebežne dávajte dolu zo stien mixéra a trpezlivo mixujte, kým nedosiahnete vzhľad paštéty. Ak máte radi textúru, tak prestaňte mixovať skôr. Preložte do nádoby na paštétu, napr malej zapekacej misky alebo skleného pohára so širokým hrdlom a nechajte vychladiť v chladničke pred podávaním.
paštétu preložíme do vhodnej nádoby

Ak ste tento recept vyskúšali, nezabudnite sa ním pochváliť a označte nás na IG @rejoy.sk s hashtagom #rejoyfood pre znovunájdenie radosti z jedla.