Tento vynikajúci recept na domácu vegánsku focacciu je naozaj jednoduchý . Posypte ju čerstvým rozmarínom, morskou soľou a olivovým olejom a lepšiu ste nejedli. Možno v Taliansku 🙂

Ak radi pečiete domáci chlieb a máte radi jednoduché recepty, mohol by sa vám páčiť tento vegánsky recept na focacciu. Je jednoduchý na prípravu. Žiadne komplikované miesenie a aj tak získate najchutnejšiu focacciu, ktorá môže konkurovať akejkoľvek reštaurácii alebo pekárni.

Ochucovať budeme morskou soľou, olivovým olej (z tohoročného zberu) a čerstvým rozmarínom, ktorý nám tu v Chorvátsku rastie pred domom ako živý plot. Ďalšie možnosti, ktoré môžete pridať na vrch tejto focaccie pred pečením, sú rozdrvený cesnak, sušené paradajky, olivy, cherry paradajky, tymián, oregano, čerstvá bazalka alebo petržlen.

A ak milujete super jednoduché recepty na chlieb, vyskúšajte náš semienkový chlieb alebo semienkové krekry. Večer k telke alebo ako občerstvenie pre návštevy sú zdravšie a nápaditejšie ako bežné chlebíčky so šunkou a vajcom.

Návrh na servírovanie

Focacciu je najlepšie podávať čerstvú a teplú z rúry s olivovým olejom a balzamikovým octom na namáčanie. Je tak dobrá, že sa budete musieť držať, aby vám ostalo niečo aj na večeru 😀

Je skvelá ako príloha k hlavnému jedlu, ideálna na vylízanie akejkoľvek zvyšnej omáčky z dna misy. Je tiež fantastická na namáčanie do polievky, oh predstavte si ju s paradajkovou polievkou s bazalkou.

Bezlepková verzia (gluten free vegan focaccia)

Ak chcete urobiť túto vegánsku focacciu bezlepkovou, najlepšou možnosťou by bolo nahradiť bežnú múku bezlepkovou zmesou múk. Myslím, že tu niet, čo pokaziť.

Ako foccaciu skladovať

Úprimne, nemyslím si, že tento odsek budete potrebovať, ale možno niekto predsa nezje celú 🙂

Focaccia je najlepšia, keď je čerstvo upečená a teplá z rúry, ale v uzavretej nádobe vydrží niekoľko dní. Môžete ju tiež obaliť potravinárskou fóliou a potom alobalom a zamraziť až na 1 mesiac.

Recept na vegan foccaciu

Ingrediencie:

 • 2 PL vegan masla (alebo obyčajného, ak nie ste na rastlinnej strave)
 • 6 PL olivového oleja, nebudete používať naraz celé množstvo
 • 3 a 1/3 integrálnej múky (môžete použiť aj bielu, my sme šli po zdravšej verzii)
 • 1 sáčok instatného droždia
 • 1 a 1/2 ČL kokosového cukru
 • 1 ČL soli
 • 400 ml teplej vody
 • na vrch: hrubozrnná morská soľ a čerstvý rozmarín a olej (z horeuvedeného množstva)

Postup:

 1. Vymažte plech vegánskym maslom a 2 polievkovými lyžicami olivového oleja.
 2. Do misy dajte múku, instantné droždie, cukor a soľ do miešacej misy a všetko zmiešajte dokopy.
 3. Pridajte teplú vodu a 2 polievkové lyžice olivového oleja a vymiešajte
 4. Preneste cesto do pripraveného pekáča. Jednoducho preneste cesto do formy, nesnažte sa ho rozotierať, nechajte ho len tak v plechu, ako doň padne.
 5. Cesto prikryte potravinárskou fóliou a nechajte ho kysnúť 1 hodinu. Po 1 hodine uvidíte, že cesto narástlo a roztiahlo sa na plechu.
 6. Teraz predhrejte rúru na 220°C. Namočte si prsty do olivového oleja (aby sa nelepili) a potom nimi robte diery do cesta.
 7. Posypte cesto čerstvým rozmarínom a morskou soľou a pokvapkajte zvyšnými 2 polievkovými lyžicami olivového oleja. Olej sa dostane do prstami vytvorených dierok. mňam
 8. Pečte 20 minút, kým nebude hore krásne hnedá.
 9. Môžete krájať a podávať priamo na plechu alebo ju môžete vybrať z pekáča a krájať na štvorce.
  Podávajte čerstvú a teplú priamo z rúry.

UROBILI STE TENTO RECEPT?

Zanechajte svoju spätnú väzbu v sekcii komentárov nižšie, alebo označte @rejoy.sk na Instagrame a použite hashtag #rejoysk