Poďte si skúsiť pripraviť tento jednoducho vyzerajúci recept, na ktorý budete potrebovať len pár bežne dostupných surovín. Bágle, ako im ja hovorím slané donutky, sú bez mlieka, bez vajec, so zdravšou verziou cukru, tak prečo ich neskúsiť!

Domáce vegan bagle

Vždy, keď ich vidím niekde na letisku alebo na nejakom street food festivale, tečú mi sliny. S avokádovým guacamole a čerstvou paradajkou a rukolou, s trochou čierneho korenia musia byť nebo na zemi. Chrumkavé zvnútra a mäkké ako pierko vo vnútri. Netušila som, že sa pripravujú tak, že sa najprv varia a potom pečú a v tom zrejme spočíva ich čaro. Pripravte si ich radšej doma, nech viete, že sú skutočne vegánske, že neobsahujú žiadne pridané aditíva a sú skutočne čerstvé.

Čím ich posypať

Posýpka… to je čistá dokonalosť a je úplne na vašej chuti. U nás to bude určite mak, sézam a semienka. Nachystajte si, čo máte radi, čo vám k žemličkám pasuje alebo skrátka to, čo máte po ruke.

Suroviny na vegan bágle

Na cesto budete potrebovať 4 základné ingrediencie, vodu a soľ.

 • droždie: sušené alebo čerstvé. Počítajte s tým, že ak použijete sušené, bude celý proces trvať dlhšie.
 • múka: použila som celozrnnú špaldovú, ale fungovať by to malo aj s chlebovou alebo klasickou bielou múkou
 • sladidlo: použila som kokosový cukor
 • teplá voda: mala by mať okolo 38-45 st Celzia.
 • olej: použila som olivový
 • soľ: dala som himalájsku ružovú soľ

Ako ich podávať

Pečivo jeme zriedka a preto jednoducho. S maslom alebo nátierkou. Ale kľudne aj len čisté a namáčať do kvalitného olivového oleja. Kľudne si však recept vytuňte a pripravte si guacamole, tofu praženicu, nekačaciu nátierku, nátierku z tekvicových semienok, bazalkové pesto, s vegan mozzarellou, k tomu čerstvú paradajku, rukolu a uhorku. Tiež si môžete dať bagel nasladko s arašídovým maslom a banánom. Kľudne sa odviažte.

Pripravte si cesto dopredu

Postupujte až po krok 4 (vrátane). Cesto dajte kysnúť do chladničky cez noc. Na druhý deň ho vyberte, nechajte pri izbovej teplote pol hodinu, potom pokračujte krokom 5.

Skladovanie vegan báglov

Skladujte vo vzduchotesnej nádobe napríklad z e-shopu Ekonetka pár dní, alebo v chladničke týždeň. Neverím, že toľko vám vydržia. Určite ich zjete hneď. Môžete ich aj zmraziť maximálne na 3 mesiace. Na zmrazenie použite vrecká na mrazenie, ktoré nájdete na e-shope Ekonetka. Nechajte ich cez noc v chladničke rozmraziť alebo voľne, pri izbovej teplote. Kľudne si ich zohrejte v rúre, alebo v hriankovači.

Na 8 vegan báglov budete potrebovať:

Príprava: 20 min Varenie: 25 min Kysnutie: hodina

Na posýpku:

Ako na domáce vegan bagle:

 1. Rozdrvte do malej misky droždie, zaljte ho 1/3 hrnčeka teplej vody a pridajte cukor. Miešajte, kým sa cukor a droždie úplne nerozpustí. Odložte na 5 min nabok, kým nezačne peniť.
 2. Zmiešaj múku a soľ vo väčšej mise. V strede urob jamku a daj do nej kvások a olej.
 3. Prilej zvyšnú vodu (1 hrnček). Pomiešaj, aby sa všetko spojilo. Premies rukami a vytvor cesto. Venuj tomu aspoň 10 min lásky
 4. Cesto daj do naolejovanej misy a prikry utierkou. Ulož do chladničky a pokračuj na druhý deň, alebo počkaj 45 min, kým cesto zdvojnásobí svoj objem.
 5. Ráno cesto vyber z chladničky, nechaj 30 min zohriať pri izbovej teplote. Postláčaj ho, vyfuč vzduchové bubliny, urob guľu a rozdeľ ju na 8 rovnakých častí.
 6. Vyformuj guličky, daj ich na papier na pečenie, prikry utierkou a nechaj ešte 10 min nakysnúť
 7. Medzitým si daj do veľkého hrnca variť vodu
 8. Vyformuj bágle, dieru do stredu sprav prstom alebo druhým koncom varechy. Urob ich dosť veľké, lebo sa pečením zmenšia, tak nech ti nejaké ostanú. My sme robili cca 2,5 cm veľké
 9. Opatrne hoď bágel do vriacej vody, nedaj ich tam priveľa, každý musí mať svoje miesto. Uvar z každej strany cca minútku. Otoč druhým koncom varechy
 10. Vyber a daj odkvapkať na mriežku. Medzitým si predhrej rúru, horný a dolný ohrev na 220 st Celzia.
 11. Poukladaj bágle na papier na pečenie, potri ich smotanou a posyp želanou posýpkou (mak, sézam, semienka)
 12. Daj piecť na 25 min, potom ich vyber, nechaj vychladnúť (ak vydržíš) a dobrú chuť!

Náš vlog na Youtube

Ak ťa bavia vegánske recepty, pozri si aj náš vlog na Youtube ako navariť za 20 eur obedy na 5 dní pre 4 osoby. To je 1 euro za 1 jedlo a to je super, nie?!

Náš spôsob ako bojovať so stresom

Keď máš v hlave zmätok a nevieš, čo skôr, venuj 2 minúty denne vedenej meditácii. Ani sa nenazdáš a za pár dní pocítiš zmenu. My meditujeme takmer každý deň. Preto sme aj vytvorili vlastnú aplikáciu Breathjoy s vedenými meditáciami, dýchacími cvičeniami a ďalším zaujímavým obsahom. Aplikáciu Breathjoy si môžeš stiahnuť na týchto linkoch, priamo do svojho mobilného telefónu. A áno, je tam aj meditácia pre deti, ktoré nevedia zaspať 🙂

Stiahni si teraz hneď našu appku Breathjoy

Pre svoj iPhone na Apple Store- https://apple.co/361ODDw

Pre svoj Android na Google Play- https://bit.ly/3oCmKbw

Pochváľte sa svojim jedlom

Ak ste si tieto bágle pripravili, prosím nechajte nám komentár, ako vám chutilo. Ak si spravíte aj fotku, prosím označte nás na Instagrame @rejoy.sk Vaša šikovnosť nás zaujíma a radi ju posunieme ďalej medzi ľudí.